home home firmarodzinna

Kamień naturalny

Kamień naturalny

służy człowiekowi jako materiał budowlany od zarania dziejów.

Wiele antycznych cywilizacji wykorzystywało go do budowy swych niesamowitych świątyń, monumentów oraz osiedli, które przy niezwykłej trwałości tego budulca przetrwały do dziś i dzięki temu nadal możemy podziwiać wspaniałe piramidy egipskie, kamienne miasto Machu Picchu czy budowle podobne do tych ze Stonehenge.

Wspaniały wygląd kamienia i jego niezrównane walory użytkowe sprawiły że był on obecny w architekturze na całym świecie w kolejnych epokach rozwoju naszej cywilizacji i jest stosowany do dziś.

Obecnie w dobie budowli z betonu i stali przeszedł on do roli materiału wykończeniowego, co pociągnęło za sobą rozwój nowych sposobów jego obróbki oraz wzrostu możliwości zastosowania.

Dzięki swej niepowtarzalnej kolorystyce i strukturze kamień znajduje zastosowanie w architekturze nowoczesnej bowiem świetnie komponuje się ze stalą, aluminium, szkłem a także drewnem. Jego walory użytkowe i ekskluzywny wygląd są doceniane zarówno w budownictwie mieszkaniowym jak i instytucjonalnym.

Wyroby z naturalnego kamienia budowlanego są stosowane na całym świecie.

Jest on pozyskiwany najczęściej w formie bloków wydobywanych w kopalniach.
Z wydobytych bloków uzyskuje się następnie (przy użyciu maszyn tnących) płyty, slaby, formaki oraz inne półprodukty, które poddaje się dalszej obróbce w celu przygotowania porządanych elementów gotowych do zamontowania.

Kolor, deseń, rodzaj powierzchni (tekstura) ale także twardość, odporność na ścieranie oraz możliwość uzyskania poleru to najważniejsze cechy kamieni naturalnych, które decydują o ich zastosowaniu.

Na powierzchni naszego globu występuje wiele skał pochodzenia wulkanicznego, metamorficznego i osadowego, jednak najczęściej w postaci kamienia budowlanego wykorzystuje się granity, marmury, wapienie, trawertyny, piaskowce oraz łupki. Rzadziej natomiast stosowane są alabastry, onyksy, serpentynity czy miękkie saponity (talki zbite) - czasami ze względu na ich wysoką cenę spowodowaną rzadkością ich występowania a czasami ze względu na ograniczenia w możliwości ich zastosowania.